Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černých pasažérů ve městě v posledních letech ubylo

14. 5. 2007
  • Datum: 12.5.2007
  • Autor: TEREZA STRNADOVÁ
  • Zdroj: Brněnský deník
  • Rubrika: Brno - zpravodajství
  • Strana: 03


Jízda načerno může přijít až na deset tisíc korun. Jízdenky změní barvu. Jedu jen dvě zastávky – revizora nepotkám. Je večer – to už revizoři nejezdí. Tak uvažují možná někteří cestující v tramvaji nebo trolejbuse při cestě po Brně. Minulý rok se to ale nevyplatilo více než sedmdesáti pěti tisícům cestujících.
V poslední době počet černých pasažerů klesá, stále ale způsobují dopravnímu podniku milionové ztráty.
„Ročně revizoři zkontrolují asi sto šedesát tisíc vozů, loni ale kontroly ovlivnilo snížení počtu revizorů a také jejich vyšší nemocnost,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Přesto byly podle ní kontroly úspěšné.
„Revizoři odhalili více než pětasedmdesát tisíc cestujících bez platného jízdního dokladu,“ dodala mluvčí.
Může přijít exekutor
Počet neplatičů v městské hromadné dopravě sice podle statistik dlouhodobě klesá, stejně ale vznikla loni dopravnímu podniku škoda zhruba padesát milionů korun. To je cena deseti nízkopodlažních autobusů.
„Nejhorší byla situace v roce 1998, kdy kontroloři odhalili sto deset tisíc lidí bez jízdenky. Situace se výrazně zlepšila, když jsme zvýšili pokuty za černé jízdy až na tisícovku,“ uvedla Pohanová. Pokud dlužník nezaplatí do třiceti dnů, má pro něj dopravní podnik překvapení: postoupí dluh externí společnosti.
„Když se pokuta vymáhá soudně, náklady samozřejmě stoupají. Soudní poplatky i právníci něco stojí. Vždycky je lepší zaplatit dobrovolně,“ varuje právník Alois Deutsch.
V případě žaloby totiž může jedna jízda načerno vyjít pasažéra až na deset tisíc korun.
Ti, kteří podobné vymáhání zažili, už radši poctivě kupují tramvajenku.
„Ztratil jsem loni lístek s pokutou a na dopravní podnik jsem nešel. Po půlroce mi přišla upomínka a jízda mě přišla na dva a půl tisíce korun. Pak už jsem si rozmyslel, jestli je vážně automat na jízdenky tak daleko. Nakonec jsem si pořídil kupon,“ prohlásil například student z Ostrovačic, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Žlutá šipka proti padělatelům
V těchto dnech začíná postupná změna barev jízdenek.
„Oranžová šipka ukazující směr, kterým se má jízdenka zasunout do označovače, bude reflexně žlutá. Snažíme se tím znesnadnit práci padělatelům,“ uvedl vedoucí tarifního odboru podniku Vít Prýgl. Kromě grafických prvků jsou na jízdenkách také další ochranné prvky, které zná jen tiskárna.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

revizor v akci

(david, 20. 5. 2007 20:38)

Napřed mě docela dostala informace o tramvajence-to v Brně nemámé.Tady jezdí šalina,takže šalinkarta.Toť info pro autora.
A tet reakce tobě pisateli.
Až ti nějaký takový slušný cestujicí vyrazí zuby a přeláme žebra,tak si určitě rozmyslíš jestli ho rači chytneš za ten batoh a pod krkem a nebo budeš čekat sž zaútočí on sám na tebe.

Revizoži v AKCI

(mirek, 18. 5. 2007 14:51)

Kdo dnes čekal na zastávce Běloruská,měl možnost vidět revizory DPMB v akci.2revizoři drželi mladíka (jeden za batoh a druhý za bundu u krku),na moji otázku že jestli musí být tak vulgární mi bylo řečeno on je taky vulgární.To mi vyrazilo dech,a když si zde na webu přečtu zprávu o napadených revizorech tak si musím položit otázku OPRAVDU TO TAK BYLO???