Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česká Lípa: autobusy zdarma

28. 8. 2007
  • Datum: 28.8.2007
  • Autor: PAVEL PECH
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Liberecký
  • Strana: 02

 
Město dočasně změnilo provozovatele autobusů. S bývalým dopravcem se nedohodlo na penězích. Bezplatné jízdné městské hromadné dopravy si od neděle užívají cestující v České Lípě.
Autobusy zde jezdí zadarmo, protože město dočasně změnilo dopravce, kdy stávající společnost Vett nahradila semilská ČSAD.
Ta jezdí na základě objednávek a je pro Českou Lípu zároveň o necelých 50 procent výhodnější, jelikož nabídla cenu 35 korun za kilometr.
Situace potrvá, dokud se město se stávajícím dopravcem nedohodne na penězích.
„S firmou Vett jsme se nedohodli na jasných finančních podmínkách pro letošní rok, proto jsme museli sáhnout po jiném zajištění městské hromadné dopravy,“ prozradila důvod změny starostka České Lípy Hana Moudrá. „Toto opatření vidíme jako nejlepší cestu, jak co nejefektivněji hospodařit s veřejnými financemi, a samozřejmě nám také záleží na tom, aby občané našeho města měli zajištěny co nejkvalitnější podmínky této služby,“ dodala starostka.
Nové autobusy pojedou podle starých řádů
Náhradní dopravce tak bude pro město přínosem a cestující změnu nějak negativně nepocítí. „Budeme jezdit podle stávajících jízdních řádů, přičemž nasadíme sedm nových autobusů, z nichž jsou dva nízkopodlažní a dalších pět, které jsou staré dva až tři roky a jejich stav je bezvadný,“ řekl generální ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubiček.
Že je českolipská doprava výrazně dražší než jiní dopravci, potvrdil i projekt optimalizace dopravy, který si letos nechala radnice v České Lípě zpracovat. „Ukázalo se, že prokazatelné ztráty firmy Vett za minulá období i odhadovaná výše ztráty pro rok 2007 výrazně převyšují částky, za něž by dopravu provozovaly jiné společnosti. Město proto po firmě soudně vymáhá 51,143 milionu korun, které na zálohách vyplatila,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.
Přesto českolipští radní se společností Vett, která měla s městem smlouvu do roku 2013, nadále jednají. Firma rozhodnutí města respektuje. Předsedkyně představenstva společnosti Alena Cajthamlová je přesvědčena o tom, že se Vett do městské dopravy od října vrátí s výrazně lepšími službami. „V současné době jednáme s radnicí právě o rozsahu poskytovaných služeb a také o rozšíření celé autobusové dopravy ve městě,“ řekla Cajthamlová. „Pokud budoucí finanční nabídka firmy Vett obstojí v porovnání s konkurenčními dopravci, jsme s ní ochotni nadále spolupracovat,“ uvedla Moudrá.
V jiném případě bude město situaci řešit kromě prozatímních objednávek na toto přechodné období pravděpodobně novým výběrovým řízením. Českolipští radní chtějí do budoucna hromadnou dopravu zkvalitnit. „Od počátku roku 2008 zvýšíme například návaznost spojů na meziměstské autobusy a vlaky, a také posílíme spoje v ranních hodinách do průmyslové zóny ve městě. Obyvatelé okolních obcí pak rovněž pocítí posílení dopravy do jejich obydlí,“ prozradila Amrichová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(LatonyaVioks, 26. 3. 2018 5:03)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Dotaz

(Petr Čambál, 31. 10. 2008 10:02)

Jsem sběratel historie MHD.Prosil bych jestli my můžete zdarma zaslat nějaké fotografie z MHD v České Lípě.Děkuji .Moje adresa:Petr Čambál,Telekom Austria Studničkova 176,55101 Jaroměř.