Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stávka nebude, MHD pojede

14. 2. 2007
  • Datum: 14.2.2007
  • Autor: LUCIE KOŘISTOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Praha
  • Strana: 02

Pokud auditoři doporučí Dopravnímu podniku další propouštění, odboráři budou tvrdě vyjednávat.
Zaměstnanci Dopravního podniku zatím stávkovat nebudou. Vyplývá to z výsledku včerejšího několikahodinového jednání s vedením Dopravního podniku. Přitom v pondělí večer vyhlásili stávkovou pohotovost.
„Vysvětlili jsme si celou situaci, protože došlo k nedorozumění. Odborová rada vyhlásila stávkovou pohotovost, protože se domnívala, že jsme s nimi neprojednali výsledky personálního auditu, který ve firmě proběhl,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek. Podle něj však výsledky zatím nejsou hotové, takže nebylo co projednávat. „Osobně jsem se zaručil, že až je budeme mít, sedneme si na ně a společně je probereme,“ řekl ředitel.
Stávka by způsobila chaos
Odbory tedy zatím počítají s tím, že se bude propouštět podle plánu schváleného před dvěma roky. Ten počítá s tím, že letos odejde maximálně tři sta zaměstnanců.
„Předpokládáme, že až výsledky přijdou, pan ředitel je s námi projedná. Propuštění více než tří set zaměstnanců je pro nás neúnosné. Pokud by ředitel porušil dohodu, jsme připraveni k razantnějším krokům,“ uvedl včera večer předseda odborů OSPEA Vratislav Feigel. O jak razantní kroky by šlo, však nechtěl upřesnit.
Přestože by se propuštění týkalo hlavně zaměstnanců v zázemí a nikoliv řidičů, stávkovat by prý šli všichni. „Odbory zaštiťují celé spektrum profesí, a proto předpokládáme, že by se ze solidarity připojili všichni,“ vyhrožoval ještě před jednáním předseda odborové rady Jiří Obitko.
Případná stávka by se Pražanů výrazně dotkla. Pokud by řidiči tramvají a autobusů přestali jezdit, způsobilo by to v hlavním městě absolutní chaos. Rapidně by vzrostla automobilová doprava, kterou by již dnes přetížené komunikace neměly šanci zvládnout. Kvůli zpožděným dodávkám zboží by se zpomalila ekonomika, hrozil by i výpadek ve fungování škol a úřadů.
Výsledky ukážou, kolik lidí bude muset odejít
Zatím není jasné, kolik lidí bude muset letos od Dopravního podniku odejít. „Podrobné výsledky auditu budou hotové zhruba za dva měsíce. Pokud navrhnou velké propouštění, čeká nás spousta dalšího vyjednávání,“ podotkl Jílek.
Odboráři naposledy vyhlásili stávkovou pohotovost v listopadu loňského roku, zaměstnanci Dopravního podniku tehdy nebyli spokojeni se svými platy, protože neměli dostat přidáno.
Na začátku roku pak odbory a vedení podniku uzavřely kolektivní smlouvu, která zaručila zvyšování mezd alespoň o inflaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stávka

(Martin, 18. 4. 2007 21:24)

slyšel jsem že zítra nejezdí autobusy v Havířově a to přesně trasa Havířov-Šumbark až Albrechtice. Je to pravda??